مطالب مهدوی

آیا می‌توان به تمام کتاب‌های علائم‌ ظهور و ملاحم، استناد کرد؟

از جمله کتابها در زمینه علایم ظهور و ملاحم و فتن کتاب “الملاحم و الفتن” مرحوم سیدبن طاووس(ره)است.نزدیک به نیمی از این کتاب از کتاب” الفتن” نعيم بن حماد نقل شده و نزديك به یک چهارم آن رواياتی است كه از” الفتن” سليلی نقل شده و رواياتی كه از” الفتن” ابو يحيی زكريا آورده، حدودا نيمی از يك چهارم باقيمانده كتاب را تشکیل می‌‏دهد. ایشان در اين كتاب حدود ۴۲۵ تا ۴۵۰ روايت را نقل كرده است. از اين روايات، تنها حدود ۱۵۰ روايت آن به پيامبر( صلی‌الله‌علیه‌وآله) منسوب است، حدود ۴۵- ۵۰ روايت به امام علی( علیه‌السلام)، پنج روايت به امام حسن( علیه‌السلام)، دو روايت به امام حسين(علیه‌السلام)، چهار روايت به امام محمد باقر( علیه‌السلام)، دو يا سه روايت به امام صادق( علیه‌السلام) و يك روايت به امام كاظم( علیه‌السلام) و امام رضا( علیه‌السلام) منسوب‏‌اند و حدود نيمی ديگر از روايات اين كتاب موقوف‏‌اند و سند آن‏ها به پيامبر يا امامان شيعه نمی‌‏رسد و از صحابه يا تابعين نقل شده‏‌اند.
بنابراين، بجاست احادیث آن مورد كاوش قرار گيرد و ميزان صحت و اعتبار آن‏ها سنجيده شود که البته این امر برای متخصصین و حدیث‌شناسان ممکن است.
مسأله‌ موعود آخرالزمان و امام مهدی علیه السلام یکی از مسائل مهم است و روایات بسیاری درباره‌ علائم ظهور و مسائل مربوط به پیش و پس از ظهور، از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و اهل بیت علیهم السلام به دست ما رسیده است؛اما باید توجه داشت، این مسأله، به دلیل اهمیت، همیشه مورد نظر طالبان قدرت و افراد فرصت‌طلب بوده است و عده‌ای برای نیل به مقاصد و مقامات دنیوی، با دسیسه و نیرنگ، به تحریف برخی از روایات و حتی جعل حدیث پرداخته‌اند و گاهی با درهم‌ آمیختن احادیث صحیح با احادیث ضعیف یا جعلی، سعی در گمراه‌کردن دیگران داشته‌اند.
همچنین باید توجه داشت که ممکن است برخی از روایات و احادیث، به‌عنوان کنایه باشد؛ یعنی، اشاره به مفاهیم و معانی دیگر داشته باشد و نباید به ظاهر آنها بسنده کرد.
بنابراین، باید در انتخاب کتاب، دقت کافی شود.
در موضوع “علائم ظهور” کتابهای ذیل پیشنهاد می‌شود:

«تأملی بر نشانه‌های حتمی ظهور» ؛ نصرت الله آیتی

«زمینه‌سازان انقلاب جهانی مهدی(ع)» ؛سید اسدالله هاشمی شهیدی

«ندای آسمانی» ؛ سید حسن زمانی

” موسوعه امام مهدی”؛شهید محمد صدر

“موسوعة الاحادیث الامام المهدی (عج)”؛علی کورانی

“منتخب‌الأثر فی‌الإمام الثانی عشر”؛لطف‌الله صافی

“انقلاب جهانی مهدی”؛ناصر مکارم شیرازی؛

“خورشید مغرب”؛محمدرضا حکیمی.

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *