اخبار مهدوی

امام زمان ( ارواحنافداه) در خطبه غدیر

? قسمت اول
✨خطبه تاریخی غدیر توسط رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم ایراد گردید و مورخانه محدثان، مفسران، متکلمان و لغويين از شیعه و سنی هر یک به اقتضای کتاب خود قسمتی از آن را نقل نموده اند. (رجوع به الغدیر) و لذا حدیثی متواتر و غیر قابل تکذیب می باشد. از نظر دلالت نیز محققین بلکه هر انسان منصفی در می یابد که موضوع خطبه غدیر، مربوط به سرنوشت مسلمین پس از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم و تعیین جانشین ایشان است، و از آنجایی که ایشان خاتم الانبياء هستند باید تکلیف و طریق مسلمین را تا روز قیامت مشخص و روشن نمایند. لذا رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم در خطبه غدیر، در کنار معرفی و اعلام ولایت و امامت امیر المؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام و سایر ائمه ، به معرفی و اعلام ولایت و امامت آخرین وصی خود، حضرت ولی عصرعلیه السلام می پردازند و غیر از معرفی های اجمالی سایر امامان معصومه ، در چهار مورد به صراحت از آخرین وصی خود، با ذکر نام، سخن به میان آورده و ایشان را معرفی می فرمایند.

?قسمت دوم
✨مرحله اول: رسول خدا (ص) ختم نور نبوت و امامت را به حضرت مهدی علیه السلام اعلام فرموده، سپس ایشان را ستاننده حق خداوند و حق اهل بیت ماه معرفی می فرمایند
“… ثم في النسل منه الى القائم المهدي الذي باخذ بحق الله و بكل حق هولنا”( سپس نور از سوی خداوند در نسل علی بن ابی طالب علیه السلام است تا زمان قیام کننده، حضرت مهدی که حق خداوند و هر حقی که برای ماست را می گیرد)
✨مرحله دوم: رسول خدا حضرت مهدی علیه السلام را خلیفه و حاکمی جهانی بعد از ظلم و كفر بشر معرفی می فرماید: «… و مملكها الامام المهدی و الله مصدق وعده » (… خداوند امام مهدی را مالک زمین می گرداند و خداوند در این وعده خود راستگوست)

? قسمت سوم
✨مرحله سوم: حضرت مهدی علیه السلام را آخرین امام و خلیفه و جانشین خود معرفی فرموده و سپس به صورت مفصل به شرح حکومت ایشان و بعد از آن به معرفی و نقل برخی از فضایل ایشان می پردازند.
✨رسول خدا در این بخش از خطبه غدیر به صورت کامل به معرفی حضرت مهدی علیه السلام پرداخته اند و اوضاع زمان حکومت ایشان را ترسیم نموده اند
” ألا إن خاتم الأئمة منا القائم المهدي.ألا إنه الظاهر على الدين.ألا إنه المنتقم من الظالمين …” آگاه باشیدا که آخرین امام از ما قیام کننده، حضرت مهدی است آگاه باشید که او بر تمامی ادیان چیره خواهد شد. آگاه باشید که او انتقام گیرنده از ظالمین است.
✨مرحله چهارم: رسول خدا (ص) امامت را در فرزندان امیر المؤمنين منحصر می فرماید و امامت را به حضرت مهدی علیه السلام منتهی می نمایند.”… امام فيهم قائمة، خاتمها التهدی …”.(… امامت در فرزندان علی بن ابیطالب پا برجاست و پایان دهنده امامت حضرت مهدی علیه السلام است… )
✨این تأکید رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم نشان دهنده اهمیت موضوع است یعنی همان طور که رسالت ایشان بدون ولایت و امامت امیرالمؤمنین مقبول نیست، ولایت و امامت امیرالمؤمنین نیز بدون اعتقاد به امامت و خاتمیت حضرت ولی عصر علیه السلام مقبول درگاه الهی نیست،

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *