ماه رمضان و مهدویت

امام مهدی علیه السلام ، منصوب و منتخب خدا

?امام مهدی علیه السلام ، منصوب و منتخب خدا?
✨ وَإِذِ ابْتَلَىٰ إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ ۖ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا ۖ قَالَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي ۖ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ
✨و به خاطر بیاور هنگامی که پروردگار ابراهیم، او را با حوادث گوناگونی آزمایش کرد و او به خوبی از عهده آزمایش بر آمد. خداوند به او فرمود: من تو را امام و رهبر مردم قرار دادم. ابراهیم گفت: از فرزندان من نیز امامانی قرار بده ، خداوند فرمود: پیمان من به ستمکاران نمی رسد و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند، شایسته این مقام اند .»
✨نکته ها :
مفضل بن عمر گوید: درباره این آیه، از امام صادق علیه السلام پرسیدم: کلماتی که خداوند با آن ابراهيم را آزمود، کدام اند؟» فرمود: «هي الكلمات التي تلقاها آدم من ربه فتاب علیه وهو أنه قال يا رب أسألک بحق محمد و علی و فاطمة والحسن والحسين إلا تبت على فتاب الله عليه إنه هو التواب الرحيم، همان کلماتی که آدم آنها را از پروردگارش دریافت نمود و توبه اش پذیرفته شد و آن این بود که عرض کرد: پروردگارا! به حق محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام از تو مسألت دارم که توبه ام را بپذیری و خداوند نیز توبه او را پذیرفت؛ چراکه او توبه پذیر و مهربان است».
عرض کردم: «يابن رسول الله! مقصود خداوند از اینکه می فرماید ابراهیم کلمات را به پایان رسانید چیست؟» فرمود: «یعنی فأتمهن إلى القائم اثنی عشر إماماً تسعة من ولد الحسين؛ یعنی خدا را تا حضرت قائم و به دوازده امام که نه نفرشان از فرزندان حسین هستند قسم داد.

 

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *