احادیث مهدوی

حضرت مهدی (عج) در سنت نبوی

پیام گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در مواقع متعدد و متنوعی از فرزند گرامی خود مهدی موعود علیه السلام که احیاگر شریعت ایشان و پرکننده زمین از عدل و داد سخن به میان آورده است.
احادیث پیرامون حضرت مهدی در ابعاد مختلفی از وجود مبارک ایشان تا ظهور و حرکت در دست است. در بعضی کتب حدیثی بخش مستقلی برای این احادیث در نظر گرفته شده و در بعضی دیگر احادیث در میان بخش های مختلف آمده است.
وجود روایات در میان کلمات پیامبر گرامی اسلام نیز پیرامون حضرت مهدی علیه السلام دلیل دیگری بر وجود این عقیده در منشور عقاید اسلامی و پاسخی برای منکرین آن و مدعیان نو ظهور بودن یا حتی متاخر پدید آمدن این عقیده نسبت به صدر اسلام است.
در این بخش تعدادی از روایات نبوی تا درباره حضرت مهدی علیه السلام طرح می گردد.

ابشر كم بالمهدی… يبعث في امتي على اختلاف من الناس و زلازل، فيملاء الارض قسطا كما ملئت جورا و
ظلماو يرضى عنه ساكن السماء وساكن الأرض و يقسم المال صحاحا… ويملا قلوب امه محمد غنی؛ (۱)
شما را به (ظهور) مهدی بشارت میدهم… زمانی که اختلافها، سختیها ودل نگرانیها مسلمانان را در بر گیرد، قیام می کند، و زمین را که پر از ظلم و ستم گشته است، آکنده از عدل و داد می سازد ساکنان آسمانها و زمین از او خشنود می گردند، مال و امکانات اقتصادی را به شیوه درست (بین مردمان) تقسیم می کند و دلهای مسلمانان را سرشار از بی نیازی می سازد
۱٫احمد بن حنبل : المسند

لو لم يبق من الدنيا الا يوم واحدا لطول الله ذالك اليوم، حتى يبعث رجلا من ولدى، اسمه اسمي (۱)
اگر از (عمر) دنیا جز یک روز باقی نماند، خدا آن روز را طولانی گرداند تامردی از فرزندانم را بر انگیزد برای زنده کردن اسلام و اصلاح اجتماعات بشری که همنام من است.
المهدي من عترتي من ولد فاطمه؛(۲)
مهدی از خاندان من ، و از فرزندان فاطمه است.
ينزل بامتي في آخر الزمان بلاء شديد من سلطانهم، لم يسمع بلاء أشد منه، حتى تضيق عنهم الارض الرحبه، و حتی یملاء الارض جورا وظلما، لا يجدالمومن ملجاء يلتجيء اليه من الظلم، فيبعث الله – تعالى: رجلا من عترتي، فيملاء الأرض عدلا و قسطاء (۳)
در آخر الزمان آزارها وستمهای جانکاه از سوی شاهانشان بر امتم فرود می آید. بلاهایی که سخت تر از آن شنیده نشده است. آن چنان که دنیای فراخ بر آنان تنگ می نماید. همه جا آکنده از ستم و بی عدالتی است و انسان با ایمان پناهگاهی برای فرار از ظلم نمی یابد، در این هنگام خدای متعال مردی از خاندان مرا بر می انگیزد، پس زمین را از عدل و داد پر می کند.
۱٫فرائد السمطین ، ج۲، ص ۳۲۵ (حدیث ۵۷۵)
۲٫سن ابی داود،ج۲،ص ۵۰۹ ( حدیث ۴۲۸۴)
۳٫کنزالعمال،ج ۱۴ ، چاپ پنجم حدیث ۳۸۷۰۸

فعند ذلک ینادى مناد من السماء ايها الناس أن الله قطع عنكم مده الجبارين و المنافقين و اشياعهم ولا كم خير امه محمد فالحقوه بمکه فانه المهدی؛ (۱)
در زمانی که دنیا را ظلم وستم فرا گرفته و دین باوران در تنگنا و سختی به سر می برند فریادی از آسمان بر می آید که ای مردم، همانا خدا روز گار طاغوتان و منافقان و پیروان آنهارا به سر آورده، و بهترین امت محمد را به سرپرستی شما گمارده است. در مکه به او بپیوندید که بیگمان او مهدی است.
۱٫جلال الدین طوسی : عرف الوردی فی الاخبار المهدی

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *