ماه رمضان و مهدویت

حضرت مهدی علیه السلام و حضرت یوسف علیه السلام

✨وَجَاءَ إِخْوَةُ يُوسُفَ فَدَخَلُوا عَلَيْهِ فَعَرَفَهُمْ وَهُمْ لَهُ مُنْكِرُونَ (سوره یوسف آیه ۵۸)
و جاء إخوة يوسف فدخلوا عليه فعرفهم وهم له منكرون
✨سرزمین کنعان را قحطی فراگرفت و برادران یوسف در پی مواد غذایی به مصر آمدند و بر او وارد شدند. آن گاه [يوسف] آنان را شناخت، ولی آنها او را نشناختند.

✨نکته ها:
✨محمد بن مسلم گوید: بر امام باقرعلیه السلام وارد شدم و می خواستم از قائم آل محمد پرسش کنم، اما امام پیش از آنکه من سؤال کنم، فرمود: «يا محمد بن مسلم إن في القائم من آل محمد صلى الله عليه وآله شبها من خمسة من الرسل: يونس بن متى، ويوسف بن يعقوب، وموسى، وعيسى، ومحمد، صلوات الله عليهم فأما شبهه من يونس بن متى: فرجوعه من غيبته وهو شاب بعد كبر السن، و أما شبهه من يوسف بن يعقوب عليهما السلام: فالغيبة من خاصته وعامته، واختفاؤه من إخوته وإشكال أمره على أبيه يعقوب عليهما السلام مع قرب المسافة بينه وبين أبيه وأهله و شيعته
؛✨ ای محمد بن مسلم؛ در قائم آل محمد علیه السلام شباهتی با پنج تن از انبیا وجود دارد. اما شباهت او با يوسف بن يعقوب از آن است که از خاص و عام غایب می شود و او از برادرانش مخفی بود و امر او بر پدرش هم پوشیده بود با وجود آنکه مسافت بین او و پدرش و خاندان و شیعیانش کم بود»
✨امام زمان، ما را می شناسد، ولی ما او را نمی شناسیم. وقتی که امام زمان علیه السلام- ظهور کنند بعضی از مردم می گویند: من ایشان را قبلا دیده بودم! «فعرفهم وهم له منکرون»، یعنی یوسف برادرها را شناخت، اما برادرها او را نشناختند. امام باقر علیه السلام در ضمن حدیثی، شباهت حضرت مهدی را با حضرت يوسف علیه السلام را چنین توضیح می دهد که برادرانش با او معامله میکردند و سخن می گفتند، اما او را نمی شناختند.
✨امام زمان علیه السلام به فرموده امام باقر علیه السلام در زیبایی و سخاوت نیز شبیه به یوسف علیه السلام است.

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *