ماه رمضان و مهدویت

در سایه سار آیات مهدوی در ماه نزول قرآن

در سایه سار آیات مهدوی در ماه نزول قرآن

با استعانت از خداوند متعال در ایام مبارک ماه رمضان آیات قرآن کریم پیرامون امام مهدی علیه السلام را به شما ارائه خواهیم نمود

کتاب های منتشر شده توسط بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه السلام با موضوع امام مهدی علیه السلام در قران

 

سیمای حضرت مهدی(علیه السلام) در قرآن، عنوان ترجمه کتاب المحجّه، تألیف صاحب تفسیر البرهان، علامه سیدهاشم حسینی بحرانی است، که توسط سیدمهدی حائری قزوینی، به فارسی، برگردانده شده است. این کتاب، دربردارنده آیاتی از قرآن مجید است، که درباره حضرت صاحب الامر(علیه السلام)) تفسیر و تأویل گردیده است. مطالب کتاب، کاملاً از سخنان گهربار و بی مانند پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام)، که درود خداوند بر تمامی ایشان باد، بهره گرفته و مطابق روش اهل حدیث، با ذکر سند در مورد آیات نقل شده است؛ اما مؤلف محترم از بحث و بررسی و غور و خوض نه چندان ضروری، اجتناب کرده است. تعداد قابل توجهی از آیات شریفه ای که به وجود امام مهدی(علیه السلام)) تفسیر و تأویل شده است، مستند به احادیث معصومین(علیهم السلام)، در این کتاب گردآوری شده است.

«الامام المهدی فی القرآن و السنه» اثر سعید ابومعاش است که نگارنده، آیات و روایات امام مهدی علیه‌السّلام را به ترتیب سوره‌های قرآن کریم جمع آوری کرده است. کتاب به زبان عربی و در علم کلام تالیف شده است.

موضوع کتاب حاضر بررسی آیات قرآنی و تفاسیر آن‌ها مرتبط با مسئلة مهدویت و ظهور است. در این کتاب هر سوره به دقت بررسی شده و از تفاسیر آیات، مفاهیم مرتبط با مهدویت استخراج و بررسی شده است. این کتاب تفاسیر مرتبط با سوره‌های حمد، بقره، آل‌عمران، نساء، مائده و انعام را دربردارد. در تفسیر هر آیه، روایات مرتبط و احادیث معتبر اسلامی از منابع حدیث و کتب معتبر روایت استخراج شده و طبق مفهوم همراه با آیه آمده است. در این کتاب سعی شده است ترجمة تمام روایات به صورت صحیح و روان صورت گیرد. نیز دربارة بعضی واژگان کلیدی مباحث مهدویت نیز توضیح مختصری آمده است. کتاب با هدف اثبات مهدویت از دیدگاه قرآن و سنت تهیه و تدوین شده است.

این کتاب سومین کتاب از این مجموعه سلسله پژوهش های تفسیر تطبیقی است که به بررسی تطبیقی تفسیر آیات مهدویت اختصاص یافته و در پنج فصل تدوین شده است. فصل اول کلیات و در بردارنده مباحث “درنگی در نظریه منجی موعود در ادیان و ملل”، “سیری کوتاه در پیشینه مهدویت‌پژوهی” و “طبقه‌بندی آیات مهدویت و تنقیح موضوع” است.

فصل دوم به بررسی تطبیقی آیات “اظهار دین حق” (توبه، ۳۲ و ۳۳) و فصل سوم به بررسی تطبیقی تفسیر آیه “وعد” (نور، ۵۵) اختصاص دارد. هر کدام از این دو فصل طی سه گفتار به بررسی دیدگاههای شیعه، دیدگاههای اهل سنت و بررسی و ارزیابی دیدگاههای فریقین پرداخته است.

فصل چهارم طی دو گفتار به “تبیین دین حق” و “ویژگیهای عصر سیطره دین” اختصاص یافته تا بتواند تا حدودی اختلافات را درباره معنای دین حق فرونشاند و تمام ویژگیهای عصر ظهور را بر مدار “توحیدباوری و زیست موحدانه” نمایان سازد.

در نهایت پنجمین و آخرین فصل گامی در شخصیت‌شناسی امام مهدی (عج) برداشته که در آن مبنای نقاط مشترک فریقین در آیات مذکور با بررسی رسالت امام مهدی در احیای دین و تحلیل اوصاف ایشان در آموزه‌های فریقین تا حدودی به شناخت امام نائل شده است.

چکیده:
مهدویت از موضوعاتی است که خداوند در آیات قرآن به آن پرداخته است. در این کتاب، نویسنده ضمن بهره‌بردن از روایات، تفسیر روانی از آیات مهدوی برای فارسی زبانان ارائه کرده است. ابتدا یک آیه مطرح و سپس لغات خاص آن توضیح و تفسیر شده‌اند. سپس موضوع مهدوی مرتبط با آیه بیان شده‌است. در پایان نیز پیام‌ها و نکات آیه، بر اساس کتاب‌های ارزشمند تفسیری، مطرح شده‌اند. موضوع امامت، دوران فراق و دوران ظهور از جمله بخش‌های کتاب هستند.

در کتاب حاضر با موضوع مهدويت، مؤلف با بهره‌گيري از روايات تفسيري و تبييني اهل بيت عليه السلام تعدادي از آيات قرآن با موضوع مهدويت را انتخاب کرده است. کتاب سي جزء مي‌باشد و در آغاز هر جزء، يک آيه انتخاب کرده و در مجموع چهل آيه مهدوي گرد آمده است. مؤلف پس از انتخاب آيه، نکات آن را در رابطه با موضوع مهدويت واکاوي مي‌کند. در اين مجموعه هر جزء با نمونه اي از موضوعات قرآني بيان مي‌شود.

کتاب «قافله سالار» با زیرعنوان امام زمان(علیه السلام ) از منظر قرآن توسط حجت الاسلام محمود اباذری تالیف شده و به همت انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) به چاب رسیده است
در این کتاب این حقایق مختلفی پیرامون حجت خدا از منظر قرآن بررسی می‌شود تا با معرفتی ناب، ایمانمان را به ایشان مستحکم‌تر کنیم

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *