پاسخگویی به شبهات قیام امام حسین علیه السلام

چه شخص یا اشخاصی بدن مطهر امام حسین علیه السلام را دفن نمودند؟

چه شخص یا اشخاصی بدن مطهر امام حسین علیه السلام را دفن نمودند؟
آیا امام سجاد علیه السلام که در زندان کوفه بسر می بردند در تدفین حاضر شدند؟
نسبت به این موضوع داده های تاریخی متفاوت است
الف: بنی اسد در برخی از منابع حدیثی و تاریخی گفته شده؛ وقتی عمر سعد از کربلا به طرف کوفه حرکت کرد و از آن مکان دور شد، گروهی از قبیله بنی اسد که ساکن قریه “غاضریه” بودند آمدند و بر حسین علیه السلام و اصحابش نماز خواندند و دفن کردند و حسین علیه السلام را در همین مکانی که هم اکنون مرقد مطهرش می باشد به خاک سپردند و علی بن حسین را پائین پای آن حضرت دفن کردند و برای دیگر شهدای اهل بیت و اصحاب که در آن حوالی بودند حفره ای کندند از جانب پای آن حضرت و همه را با هم در یک جا به خاک سپردند و عباس بن علی را در آن جا که به شهادت رسیده بود در راه “غاضریه”(۱) دفن کردند و اکنون قبر او در آن مکان قرار دارد.
ب: امام سجاد علیه السلام
نخست لازم است بیان کنیم که برخی از احادیث شیعه متضمن این معنا است که لازم است هر امامی را هنگام کفن و دفن امام بعدی تجهیز و تدفین و نماز بخواند. در احتجاج امام رضا بر واقفیه است که علی بن حمزه به آن حضرت گفت: “ما از پدران تو روایت کرده ایم که متولی امر امام نمی شود مگر امامی مثل او، حضرت در جواب فرمودند: مرا خبر ده که حسین علیه السلام امام بود یا نبود گفت: امام بود، امام فرمود متولی امر او که شد؟ علی بن حمزه گفت: علی بن حسین علیه السلام امام فرمودند: علی بن حسین کجا بود؟ او که در زندان و محبوس به دست عبیدالله بود! علی گفت: پنهان و پوشیده از کسان عبیدالله بیرون رفت و متولی امر پدر شد و بازگشت، امام فرمود: آن کسی که علی بن حسین را قدرت داد که به کربلا آمده و عهده دار دفن و کفن شهدا باشد، قدرت می دهد صاحب این امر به بغداد آمده و وظیفه کفن ودفن پدربزگوار خودرا انجام دهد، در حالی که نه در زندان بود و نه اسیر. (۲) و آن حضرت را بدون غسل دفن کردند. چون شهید نیازی به غسل ندارد.
پی نوشت ها: ۱٫ شیخ مفید، الارشاد، قم، مؤسسه آل البیت لاحیاء التراث، ج۲، ص۱۱۴٫ ۲٫ مقتل الحسین(ع)، عبد الرزاق، مقرم، بیروت، دارالکتاب الاسلامی، ۱۳۹۹ق، ص ۳۱۹ و ۳۲۰٫

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *