پاسخگویی به شبهات قیام امام حسین علیه السلام

وصیت نامه امام حسین علیه السلام به برادرش محمد حنفیه چه بودو متن آن چیست؟

وصیت نامه امام حسین علیه السلام به برادرش محمد حنفیه چه بودو متن آن چیست؟
پاسخ : امام حسین علیه السلام قبل از این که از مدینه به سوی مکه حرکت کند، به برادرش (محمد بن حنفیه) این وصیت را نوشت:
“بسم الله الرحمن الرحیم هذا ما أوصی به الحسین بن علی الی أخیه محمد بن الحنفیه: انّ الحسین یشهد أن لااله الاّ اللّه وحده لا شریک له و أنّ محمّداً عبده و رسوله جاء بالحقّ من عنده و أنّ الجنّه حق و النار حقّ و الساعه آتیه لاریب فیها وأنّ اللّه یبعث من فی القبور و أنّی لم أخرج أشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً و انّما خرجت لطلب الاصلاح فی أمّه جدی أرید أن آمر بالمعرف و و أنهی عن المنکر و أسیر بسیره جدّی و أبی علی بن أبی طالب فمن قبلنی بقبول الحقّ فالله أولی بالحقّ و من ردّ علی هذا أصبر حتّی یقضی الله بینی و بین القوم و هو خیرالحاکمین. و هذه وصیّتی الیک یا أخی وما توفیقی الاّ باللّه علیه توکّلت و الیه أُنیب “(۱)
ترجمه:
به نام خداوند بخشنده مهربان
این وصیت حسین بن علی به برادرش محمد بن حنفیه است. همانا حسین شهادت می دهد، به وحدانیت خدا و به رسالت محمد که از طرف خدا به حق آمده و شهادت می دهد، که بهشت و جهنم حق است و شکی در برپایی روز قیامت نیست و خداوند همه مردگان را زنده خواهد کرد. خروج من بر یزید برای ایجاد فتنه و فساد یابرای سرگرمی و خودنمایی نیست، بلکه برای اصلاح امور امت جدّم رسول خدا است. من تصمیم گرفته ام، امر به معروف و نهی از منکر کنم و از سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابی طالب پیروی کنم. اگر کسی دعوت به حق را پذیرفت، خداوند سزاوار به قبول آن است. اگر کسی آن را نپذیرفت، صبر خواهم کرد، تا خدای متعال میان من و این جماعت داوری کند و او بهترین حکم کنندگان است. این وصیت من است، به تو ای برادر و توفیقی نیست، مگر با کمک خدا. توکل بر او می کنم و به سوی او انابه می نمایم.
پی نوشت:
(۱) ابن اعثم کوفی، الفتوح، تحقیق علی شیری، بیروت، دارالاضواء، چ اول، ۱۴۱۱ق، ج۵، ص۲۱؛ موفق بن احمد خوارزمی، ‏مقتل الحسین، قم، انوار الهدی، چ دوم، ‏۱۴۲۳ق، ‏ ج۱، ص۲۷۳٫ (نرم افزار سیره معصومان)

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *