کتاب کودک و نوجوان معرفی کتاب

پدری مهربان برای همه

متن کتاب در مورد آشنا کردن نوجوانان با امام زمان‌ عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف است از غیبت امام گرفته تا مهربانی امام که عنوان کتاب برازنده محتوای آن است.
داستان از آنجایی شروع می‌شود که در یک مدرسه دخترانه یک روز یکی از بچه‌ها غایب می‌شود و این سوال در ذهن دوستش ایجاد می‌شود که آیا غیبت امام زمان‌ عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف نیز مانند غیبت اوست؟ یعنی همانطور که دوستش الان در مدرسه حضور ندارد ولی در خانه‌ خود نزد پدر و مادرش هست امام زمان‌ عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف هم آیا اگر در بین ما نیست جای دیگری حضور دارد، و این مقدمه‌ای می‌شود تا او و به تبع او سایر دانش آموزان پرسش و پاسخ‌های معتددی در این خصوص در کلاس دینی‌شان از معلم‌شان بپرسند.
مخاطب کتاب قشر نوجوان و جوان هستند، یکی از نکات مهم در مورد آن شیوه نگارش آن و داستانی بودن آن است که تمام پرسش و پاسخ‌های مهم و اصولی در مورد مهدویت در قالب یک داستان بین معلم دینی و دانش آموزان یک کلاس اتفاق می‌افتد که این ویژگی به هر چه روان‌تر و جذاب‌تر شدن اثر می‌افزاید.
هدف نویسنده آشنا کردن نوجوانان با مهدویت و حضرت ولی عصر‌ عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف به شیوه‌ای جدید و در قالب داستان است که در سرتاسر کتاب موفقیت اثر و نویسنده در پیشبرد آن هدف به چشم می‌خورد، چرا که شیوه‌ نگارش آن مناسب مخاطب خاص آن است.
نویسنده در مکان‌هایی که نیاز به ارجاع به منبع بود به صورت پاورقی این کار را انجام‌داده، قطع و صفحه‌بندی و حجم آن هم مناسب بوده‌است.
نکات اصلی و مفاهیم کلیدی کتاب عبارتند از غیبت امام، معنای غیبت، او ما را می‌بیند و می‌شناسد، دلایل غیبت، امام زمان از کارهایمان خبر دارد، کاش زودتر می‌دانستم، علل غیبت، فایده امام غایب و…. این کتاب کلا شش فصل دارد که در فصل آخر معلم از دانش‌آموزان می‌خواهد که در جلسه بعدی کلاس که همین فصل آخر است همگی سوالاتی که در مورد امام زمان عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف در ذهن دارند بپرسند و او به آنها پاسخ دهد، سوالات دانش آموزان از این دست بود که چه کار کنیم تا امام زمان عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف از دست ما خوشحال شود؟، چه کنیم تا از یاران امام زمان عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف باشیم؟ بعد از امام زمان عجل‌الله‌‌تعالی‌فرجه‌الشریف چه می‌شود؟ و… در صفحات آخر کتاب نیز مسابقه‌ای از داخل متن کتاب طراحی شده که نوجوانان برای محک زدن خودشان می‌توانند در مسابقه شرکت کنند و به آن سوالات پاسخ دهند

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *