معرفی کتاب

کتاب چشمه در بستر

حجت الاسلام مسعود پورسیدآقایی در این کتاب ۷۰۴ صفحه ای، ابتدا به تصویری از صحنه مدینه پس از فوت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آل و سلم اشاره می کند و سپس گام های حضرت زهرا سلام الله علیها برای ترویج اسلام را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت به بیان ویژگی ها و خصایص آن حضرت می پردازد.

نویسنده با نثری ادبی و با ذکر آیات و روایات معتبر در احادیث شیعه و سنی در این کتاب، مدینه پس از فوت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آل و سلم را دارای چهار ویژگی حیرت و نگرانی، کمبود یاران توانمند و مخلص، نظام قبیلگی،باند نفاق و کینه از علی می داند و به صورت تفضیلی به بیان هر یک می پردازد.

در بخش دیگری از این کتاب، نویسنده به اقدامات مهم حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره دارد و می نویسد: «زهرا سلام الله علیها یک تنه دوازده گام به تعداد تمامی ائمه علیهم السلام برداشت و با گام های پرصلابتش زمینه را برای همه آنان فراهم ساخت».

وی به دعوت های شبانه حضرت زهرا سلام الله علیها برای حضرت علی علیه السلام اشاره دارد و سپس به بیعت عقبه، غدیر، حدیث منزلت، مباهله، حدیث ثقلین و سد ابواب و فدک اشاره می کند.

بخش های بعدی این کتاب به ویژگی ها و فضایل اخلاقی آن حضرت همچون علم زهرا( سلام الله علیها )، ایمان زهرا( سلام الله علیها )، زهد زهرا( سلام الله علیها )، آیات نازله در شأن زهرا( سلام الله علیها ) اشاره دارد.

نویسنده کتاب در ادامه به بررسی و روابط و جایگاه حضرت زهرا( سلام الله علیها ) نزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آل و سلم)، حضرت علی(علیه السلام ) و فرزندانش می پردازد.

سه پیوست با عنوان «حور در آتش»، «دعا» و «توسل» بخش های دیگری از این کتاب است.

بخش پایانی کتاب چشمه در بستر، به صورت موضوعی شامل آیات، احادیث، اشعار، اشخاص، قبایل و فرق و مکان ها می باشد که به تفضیل آورده شده است و در نهایت به صورت تفکیکی تمام منابع مورد استفاده در این کتاب نوشته شده است.

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *