عاشورا و انتظار

پیوندهای عاشورا و انتظار

بسمه تعالی
پیوندهای عاشورا و انتظار

امام خمینی(ره) می فرمایند:
«مسئله كربلا، كه خودش در رأس مسائل سياسي هست، بايد زنده بماند به همان فرمي كه بود، منتها الفاظ تغيير بكند. مصيبت ها همان است ، مصيبت ها تغييري ندارد، بايد آن بعد سياسي كربلا را براي مردم بيان كرد …اين حركت اسلامي-سياسي بود كه بني اميه را از بين برد، و اگر اين حركت نبود، اسلام پايمال شده بود.» صحیفه نور، جلد هجدهم – صفحه ۱۷۷

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)می فرمایند:
«عاشورا یک حادثه صِرف تاریخی نبود؛ عاشورا یک جریان مستمر و یک سرمشق دائمی برای امت اسلام بود. حضرت ابی عبدا..(ع) با این حرکت یک سرمشق را برای امت اسلامی نوشت و گذاشت. این سرمشق فقط شهید شدن هم نیست؛ یک چیز مرکب و پیچیده و بسیار عمیق است. سه عنصر در حرکت حضرت وجود دارد: عنصر منطق و عقل، عنصر حماسه و عزت، عنصر عاطفه»
از بیانات ایشان در تاریخ ۵/۱۱/۸۴

از آنجائیکه طبق گفته بزرگان ازجمله آیت الله مصباح یزدی(حفظه الله) نزدیکترین دوران صدر اسلام و اهل بیت علیهم السلام است،درس ها و عبرت های آن دوران چراغ راه امروز مردم و مسئولین نظام اسلامی است.
باید از این درس ها و عبرت ها مانع از تکرار شدن عاشورا و وقوع مجدد کربلا بشویم.
لذابرای شناخت بیشتر دوران غیبت امام زمان علیه السلام و دوران حضرت سیداشهدا علیه السلام مطالبی شامل:

۱)اهداف:
۱-۱٫مبارزه با ظلم و ستمگری
۲-۱٫اصلاح گری
۳-۱٫بیداری امت
۴-۱٫برگرداندن عزت دین
۵-۱٫احیا حقیقی سنت

۲)مقایسه شرایط زمانی و یاران دو قیام:
۱-۲٫مشابهت در اوضاع و زمانه
۲-۲٫مشابهت در یاوران
۳-۲٫ریزش ها و رویش ها در یاران
۳)سختی حفظ دین در عصر غیبت و ضرورت معرفت و زمینه سازی
۱-۳٫دشواری حفظ دین
۲-۳٫معرفت امام و دشمن شناسی
۳-۳٫زمینه سازی
در سایت بنیاد مهدویت استان البرز تقدیم می گردد.
عالم از شور تو غرق هیجان است هنوز نهضتت مایه الهام جهان است هنوز
بهر ویرانی و نابودی بنیان ســــــــتم خون جوشان تو چون سیل زمان است هنوز
همه ماه است محرم، همه جا کرب و بلاست در جهان موج جهاد تو عیان است هنوز

مقدمه: برقراری عدالت و معنویت و رسیدن به سعادت و مقابله با ظلم و جور خواسته ای همگانی و برخاسته از فطرت بیدار انسانهاست. در طول تاریخ افراد و گروهها و مکاتب مختلفی مدعی تحقق آن بوده اند ولی نتوانسته اند در عمل آن را نشان دهند. امّا شیعه بعنوان مکتبی الهی و انسان ساز خود را داعیه دار این امر می داند. با نگاهی اجمالی به تاریخ شیعه می توان این مطلب را یافت، چرا که امامان شیعه برای نیل بشریّت به قلّه های رفیع سعادت نه تنها از هیچ تلاشی فروگذار نبودند، بلکه تا پای جان پیش رفته اند، که اوج این تلاش را میتوان در مکتب عاشورا به وضوح مشاهده کرد.
نقطه قوت شیعه در این است که برخلاف ادعای سایر گروهها و مکاتب، عاشورا حرکتی مقطعی و گذرا نبوده است، بلکه شیعه در لوای مکتب سرخ حسینی، معتقد به آمدن مصلح جهانی است که قوام بخش و در نهایت سرانجام بخش این هدف والا خواهد بود.
بنابراین بررسی پیوندهای این دو نهضت برای بشریت و انسانهای آزاده و حق طلب راهگشا خواهد بود، که ما در این مجال برای جلوگیری از بسط این موضوع، فقط به برخی از پیوندهای شاخص سیاسی و اجتماعی آن می پردازیم.
– تبیین اهداف و آرمان نهضت حسینی و مهدوی (علیهم السلام)
– شباهت در زمانه و یاران و شرائط
– سختی حفظ دین در عصر غیبت و ضرورت معرفت امام ودشمن شناسی
کلام آخر(یک پیامک، یک هشدار)
معاونت پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه السلام استان البرز

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *