مطالب مهدوی

اهمیت مسجد مقدس جمکران

اهمیت مسجد مقدس جمکران
مسجد مقدس جمکران یکی از مهم ترین پایگاههای شیعیان و عاشقان دل سوخته حضرت بقیة الله “ارواحنا فداه ” است که در شش کیلومتری شهر مذهبی قم واقع شده امروزه با گسترش شهر قم وتوجه به این مکان مقدس، این مسجد به شهر قم وصل است و مطابق آمار، همه ساله، بیش از میلیونها عاشق دل باخته، از سراسر میهن اسلامی و جهان، در این پایگاه معنوی گرد می آیند و نماز تحیت مسجد و نماز حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه را در این مکان مقدس به جای می آوردند و با استمداد از خداوند متعالی وتوسل به حضرت درصدد برآورده شدن حاجات و رفع مشکلات خویش برمی آیند و برای ظهور حضرت نیز دعا می کنند.

۱٫مسجد در مکانی بنا شده که مطابق روایت حسن بن مثله جمکرانی از امام زمان علیه السلام از مکانهایی است که خداوند متعال از قبل مورد توجه قرار داده است.
۲٫ این مکان به امر و دستور حضرت حجت علیه السلام بنا شده است. که در شرافت و قداست حائز اهمیت است.
۳٫ ثواب خاصی که برای نماز در آن مسجد ذکر شده است از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا امام زمان علیه السلام فرمود: هر کس آن دو نماز را دراین مکان بخواند به مانند آن است که در بیت العتیق (خانه کعبه) نماز به جای آورده است.
۴٫ مسجد مقدس جمکران محل اجتماع عشّاق و موالیان اهل- بیت علیهم السلام است که برای توسل به آن حضرت آنجا آمده و از فیوضات آن حضرت بهره مند شده اند.
۵٫ این مکان از اماکن مقدسی است که بسیاری از گرفتاران وبیماران صعب العلاج و حتی کسانی که محال بوده است که از راه طبیعی درمان شوند در این مکان شفا یافته اند.
۶٫ این مکان از چنان قداست و احترامی برخوردار است که در طول تاریخ بزرگان و علماء با پای پیاده یا سواره برای توسل به آن حضرت و نمازگزاردن در آن مسجد از راههای دور ونزدیک به آن مکان مشرف شده اند

اهتمام بزرگان

از شخصیت­های برجسته ای که ارادت خاصی به مسجد مقدس جمکران داشتند، آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری، حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، حاج سید محمد تقی خوانساری، حاج سید محمدحجت کوه­کمره ای، حاج آقا حسین بروجردی، حاج سید حسین قاضی، حاج شیخ محمد تقی بافقی، حاج آقا مرتضی حائری را می توان نام برد.

برای مرحوم آیت الله حائری،هر وقت مشکلی پیش می آمد، مرحوم آیت الله بافقی را به مسجد جمکران می فرستاد و رفع مشکل می شد.

هر وقت شهریه حوزه تامین نمی شد، مرحوم آیت الله حجت به مسجد مقدس جمکران مشرف می شد وهمان روز شهریه تامین می­ شد.

برای مرحوم آیت الله بروجردی، هر وقت مشکلی پیش می آمد ، گوسفندی می فرستاد تا کنار مسجد جمکران قربانی کنند.

همچنین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری مکرر به این مسجد مقدس مشرف شده اند.

هر وقت برای مرحوم آیت الله گلپایگانی ، مشکلی پیش می­ آمد، عریضه ای می نوشت و با گروهی از اصحاب و فرزندان خود، به مسجد مقدس جمکران مشرف می شد و توسل پیدا می­کرد و رفع مشکل می شد.

مرحوم آیت الله مرعشی ، چهل شب چهارشنبه، در مسجد جمکران بیتوته کرد.

آیت الله صافی، در مورد پدر بزرگوارش، مرحوم آیت الله حاج ملا جواد صافی گلپایگانی، نقل فرمود که ملتزم بود حتی الامکان ، پیاده به مسجد جمکران مشرف شود.

آیت الله حاج سید محمد تقی خوانساری نیز اغلب پیاده مشرف می شدند.

از نظر علمی و تاریخی (نظر آیت الله مکارم شیرازی پیرامون سندیت مسجد )

برخلاف آنچه بعضی از ناآگاهان می پندارند: استناد بنای این مسجد به امر حضرت صاحب الامر، ارواحنا فداه، مربوط به یک «خواب» نیست، بلکه بیان دستور صریحی در حالت بیداری است.

مرد صالح و پاک و با ایمانی به نام «حسن بن مثله» جمکرانی می گوید: در شب ۱۷ ماه مبارک رمضان سال ۳۷۳ هـ.ق (بیش از یک هزار سال قبل)، نصف شب بود که جمعی به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند: «اجب الامام المهدی صاحب الزمان علیه السلام فانه یدعوک؛ دعوت حضرت امام مهدی علیه السلام را اجابت کن تو را خوانده است»

 

او می گوید: به خدمت حضرت رسیدم. آن حضرت اشاره به قطعه زمینی کردند و فرمودند: «اینجا مال ماست. مسجدی در آن بساز». سپس فرمودند: «به مردم بگو این مکان را گرامی بدارند و به آن توجه کنند».

آنگاه دستور دادند چهار رکعت نماز در آن به جا بیاورند؛ دو رکعت نماز تحیّت مسجد (با آداب مخصوص) و دو رکعت نماز که همان نماز معروف امام زمان علیه السلام. حضرت در پایان این جمله را فرمودند: «فمن صلاهما فکانما صلی فی البیت العتیق؛ کسی که این دو نماز را بجا آورد مثل آن است که در کعبه معظمه بجا آورده است».

این حدیث از کتاب «تاریخ قم» از کتاب «مونس الحزین فی معرفة الحق والیقین»، تألیف شیخ صدوق ، نقل شده است که متن فارسی یا عربی آن (مطابق نقل صاحب الذریعة) در دست بسیاری از بزرگان بوده است.

منابع :

کتاب موعود شناسی علی اصغر رضوانی
فصلنامه انتظار شماره ۵ ص ۳۵۱

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *