سایر مطالب

نظام ولایت فقیه ، نیابت از حکومت مهدوی

نظام ولایت فقیه

بشر در طول تاريخ خود، مكتب­ها و حكومت­هاي زيادي را تجربه كرده است؛ ولي در هيچ يك از آن‌ها گمشده خود را كه عدالت و صلح و امنيت است، پيدا نكرده و پيوسته در ناكامي و شكست قرار گرفته است. در دوره­هاي اخير كاپيتاليسم و كمونيسم نيز در پاسخ­گويي به نيازهاي بشر، ناكام ماندند كه نشانه­هاي آن، بحران اخلاقي و امنيّتي است كه به آن گرفتار شده­اند. حال تكليف اين بشر وامانده و سرگشته از ناكامي‌ها و شعارهاي بي‌عمل و نظاره‌گرِ سراب‌ها چيست؟

امروز بشريّت به دنبال انديشه­ سياسي ديگري است كه ارزش‌هاي انساني را در آن بيابد و آن، انديشه­ سياسي اسلام و حكومت مهدوي علیه السلام است كه در رأس آن، شايسته­ ترين مردم قرار گرفته است. نظريه مهدويت، يك انديشه جهاني است و اين انديشه براي جهان و اداره آن، طرح و برنامه دارد. مهدويت در عرصة حكومت، داراي اهداف بلند و ارزشي است و حتي مي‌تواند براي حكومت ديني در عصر غيبت، يك طرح راهبردي باشد.

به علاوه مهدويت از بُعد سياسي «نظام ولايت فقيه» را به عنوان نيابت از مهدي در زمان غيبت، طرح مي‌كند و الگوي مناسبي از حكومت صالحان و نيكان را به جهانيان ارائه مي‌نمايد. اين نظام سياسي، تداوم نظام سياسي مهدوي است و پذيرش و سر سپردن به فرمان ولي فقيه، در ادامه اطاعت پذيري از امام زمان علیه السلام  است. بنابراين مهدويت، ضامن شكل­گيري يك نظام الهي به سرپرستي فقيه جامع شرايط است كه حركت جامعه اسلامي را در جهت آرمان‌هاي قرآني و مهدوي قرار داده، امت را براي فراهم كردن زمينه­ هاي ظهور مهدي علیه السلام  و حكومت جهاني او بسيج مي كند؛ چنان كه در جريان انقلاب بزرگ خميني كبير، شاهد آن بوده­ايم.

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال 1379 با موافقت مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) بنا به پیشنهاد حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه راه اندازی شد . شعبه استان البرز بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در سال 1389 تاسیس گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *